Biografia

Zacznijmy od laurki która znalazła się na oficjalnej stronie Mika Sounds:

„Mika rozpoczął swoją międzynarodową karierę w 2007 roku, wydając singiel „Grace Kelly”, który sprzedał się w ponad 3 milionach egzemplarzy na całym świecie i był drugim brytyjskim singlem, który znalazł się na samym szczycie listy pobrań. Debiutancki album „Life In Cartoon Motion” znalazł się na pierwszym miejscu w Wielkiej Brytanii i 11 innych krajach, sprzedając się w ponad 7 milionach egzemplarzy na całym świecie”

„Jego drugi album, The Boy Who Knew Too Much, znalazł się w pierwszej dziesiątce w 11 krajach, a jego trzecia płyta „The Origin of Love”, wydana w 2012 roku, powstała przy współpracy m.in. z Pharrellem Williamsem, Nickiem Littlemore i Arianą Grande.
Mika została nominowany i otrzymał nagrody Brits, Grammy, Ivor Novellos, World Music Awards i MTV Europe, Azji, Australii i Japonii, Capital Radio Awards, Q Magazine, BT, Vodafone i Virgin Media. Jest także odbiorcą prestiżowej francuskiej nagrody „Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres”.

Jego zaraźliwa radość i barwne występy zachwyciły publiczność od samego początku i doprowadziły do ​​wyprzedaży biletów na koncerty na całym świecie. Jego filmy video zgromadziły imponującą liczbę ponad 250 milionów wyświetleń!

Mika sprzedała już ponad 10 milionów płyt i ma złote lub platynowe nagrody w 32 krajach na całym świecie. Jest autorem tekstów piosenek i wykonawcą, projektuje ubrania i akcesoria, jest pisarzem (m.in. pisał do włoskiej kolumny internetowej, pracuje też nad książką), jest ilustratorem i artystą. Obecnie pracuje nad swoim piątym albumem.”

Ale wróćmy do początku.

Mika urodził się 18 sierpnia 1983 roku w Bejrucie (Liban). Jego mama ma korzenie syryjsko-libańskie, a ojciec jest Amerykaninem. 

Mika ma czwórkę rodzeństwa: dwie starsze siostry: Yasmine i Palomę, oraz młodszą siostrę Zuleikę i najmłodszego w rodzinie Fortuné.

Jego pełne imię i nazwisko to Michael Holbrook Penniman Junior. Imię Michael dostał po ojcu, choć matka nie zgadzała się na to, aby uniknąć ceregieli z tym tytułem „junior” na końcu i od początku nazywała syna Mica (od francuskiej wymowy imienia Michael jako MI-KA-EL). 

Kiedy Mika miał rok, wojna w Libanie zmusiła całą rodzinę (Mika miał wtedy dwie starsze siostry Yasmine i Palomę) do wyjazdu z kraju. Udali się do Francji i zamieszkali w Paryżu. To tłumaczy skąd Mika tak dobrze mówi po francusku. To był jego pierwszy język, którego się nauczył.

Tam chodził do prywatnej szkoły, gdzie nikomu nie przeszkadzało to, że Mika miał swój własny styl ubierania się. Ponieważ jego mama prowadziła wtedy firmę szyjącą ubrania dla dzieci, a praca odbywała się u nich w domu, mały Mika wyrastał wśród wszędzie porozkładanych resztkach materiałów i jak sam powiedział, nie raz rano jedli śniadanie w kuchni, a resztki z szycia wpadały im do misek z jedzeniem.

Mika często prosił mamę, by uszyła mu stroje, które sam wymyślał. Najczęściej były to spodnie na szelkach i obowiązkowo muszka pod szyją z tego samego materiału. Ulubioną zabawą całej trójki był teatr. Robili przedstawienia dla rodziców i znajomych. Do dziś Mika kolekcjonuje miniatury teatrów.

Kiedy Mika miał 8 czy 9 lat, jego ojciec utknął w Kuwejcie w czasie wojny w zatoce perskiej i ponad pół roku spędził uwięziony w ambasadzie amerykańskiej. Przez ten czas rodzina przeszła traumatyczny czas oczekiwania. Ponieważ nie mieli wystarczających środków do życia, stracili prawie wszystko. Po powrocie ojca z Kuwejtu musieli się wyprowadzić i postanowili wyjechać do Londynu, gdzie Penniman senior dostał ofertę dobrej pracy.

Mika poszedł do francuskiej szkoły w Londynie i tam zaczął się jego koszmar. Trafił na nauczycielkę, która wybierała sobie kilku uczniów, żeby się nad nimi znęcać przy całej klasie. To traumatyczne wydarzenie naznaczyło Mikę na całe życie (aktywnie włącza się w działalność przeciwko przemocy w szkołach) i zmieniło jego tor.

Stres związany z zachowaniem nauczycielki wobec niego doprowadził do tego, że Mika przestał mówić. Przestał też czytać i pisać. Kiedy sprawa się wydała, matka zabrała Mikę ze szkoły. Chłopiec spędzał czas w znajdującym się niedaleko domu parku Kensington. Jednak jego mama postanowiła dać mu zajęcie i zapisała go na lekcje gry na pianinie. Jego nauczycielką została rosyjska śpiewaczka operowa Ałła Ardakov. Ponieważ Mika był (i jest nadal) dyslektykiem, nie potrafił nauczyć się czytać nut. Dlatego każdą melodię musiał zagrać z pamięci. Do dzisiaj komponuje i gra z pamięci.

Okazało się, że Mika ma bardzo dobry głos i po kilku miesiącach nauki został zatrudniony w Royal Opera House i jeździł często na występy do innych miast. Oczywiście towarzyszyła mu mama. Z takim doświadczeniem i talentem Mika dostał się do Royal College of Music, gdzie nadal kształcił się w dziedzinie muzyki klasycznej.

Możecie posłuchać jak Mika śpiewała w wieku 14 lat.

Tu mała dygresja z wątkiem polskim. Mika niedawno przyznał, że kilka razy odwiedził Warszawę, gdy występował z repertuarem muzyki klasycznej!!!!!

Ale już wtedy pociągała go muzyka pop. Pisał piosenki, a nawet reklamy. Najbardziej istotne dla niego to ta dla znanej marki gumy do żucia, czy dla British Airways.

Mika śpiewa reklamę dla gumy do żucia Orbit 

Już w wieku 15 lat odwiedzał wytwórnie muzyczne i przedstawiał im swoje wersje demo: na głos i fortepian.  Jednak przez kilka kolejnych lat ciągle słyszał, że jego utwory są zbyt dziwne, że trudno je zaklasyfikować do jakiegoś konkretnego nurtu muzycznego. Mika miał swoją stronę MySpace i tam zamieszczał swoje utwory. Przez wiele miesięcy prawie nikt jej nie odwiedzał. Wszystko zmieniło się w roku 2006, kiedy jakieś skandynawskie radio zaczęło puszczać „Relax (Take it Easy)”. Wybuchła euforia. Piosenka ukazała się na singlu w sierpniu tego samego roku . W styczniu 2007 ukazał się kolejny singiel „Grace Kelly” – piosenka napisana pod wpływem złości na te wszystkie wytwórnie płytowe, które chciały, aby podporządkował się trendom i śpiewał jak inni artyści. „Powiedz mi czego potrzebujesz, aby być zadowolonym.  Ty chcesz tylko tego, co inni ci powiedzą, że powinieneś tego pragnąć”. „Czy muszę zginać się w pół? Czy muszę wyglądać poważniej, abyście mnie postawili na swojej półce?” –   Zaraz potem pojawił się pierwszy album „Life in Cartoon Motion”. 

Na rozdaniu nagród World Music Awards 2007 Mika zgarnął aż cztery nagrody: 

za najlepszego debiutanta, brytyjskiego artystę, brytyjski singiel („Grace Kelly”)i brytyjski album („Life in Cartoon Motion”).

W roku 2008 zdobył nagrodę British Breakthrough Act na BRTIS Awards.

Występ Miki na rozdaniu nagród BRITS Awards w 2008. Towarzyszy mu Beth Ditto z zespołu Gossip.

.

Mika w Blink Gallery

Między 11 a 14 lipca 2007 roku w londyńskiej Blink Gallery można było obejrzeć rysunki wykonane przez Mikę i jego siostrę Yasmine. Billy Brown, Lollipop Girl, Big Girl – to postacie, które pojawiły się na okładce i w książeczce załączonej do płyty „Life in Cartoon Motion”.

Na stronie GettyImage znajdziecie wiele świetnych zdjęć z tej wystawy.

Lata 2007-2008 to czas trasy koncertowej „Dodgy Holiday Tour”.

W międzyczasie na rynku pojawiają się dwie płyty DVD z koncertami:

2007 – Live in Cartoon Motion – zapis koncertu w Paryskiej Olimpii. Dodatkowo znalazły się tutaj klipy video oraz dokument pokazujący Mikę w trakcie podróży w trasie koncertowej.

2008 – Live Parce de Princes Paris – zapis koncertu specjalnie zaprojektowanego przez Mikę, jego siostrę Yasmine i artystów z wielu krajów Europy. Występ odbył się na stadionie Parc des Princes w Paryżu. Na płycie można również obejrzeć zapis organizacji koncertu, budowy scenografii itd.

We wrześniu 2009 ukazała się druga płyta Miki „The Boy Who Knew Too Much”. Większość materiału powstała w USA w Los Angeles. Dwa miesiące wcześniej wydano promujący ją singiel z piosenką „We Are Golden”. Kolejne single, które się ukazały to „Blame it on the Girls” i „Rain”.

Rok 2010 to pierwszy (i jak na razie jedyny) koncert Miki w Polsce.  28 sierpnia wystąpił w Warszawie na Orange Festival. Więcej o tym wydarzeniu znajdziecie w zakładce ORANGE FESTIVAL 2010. Był to ostatni występ trasy koncertowej Imaginarium Tour.

Mika pisze muzykę nie tylko dla siebie, ale również dla innych wykonawców. Jego utwory wykorzystywane są w reklamach. A w roku 2010 został poproszony o napisanie piosenki do filmu „Kick-Ass” Miał na to tylko dwa dni, ale efekt podobał się producentom. Do piosenki powstał również teledysk.

Jeszcze w połowie roku 2011 Mika zaczął mówić o kolejnej płycie, która miała być zupełnie inna od dwóch poprzednich. Zdradził też, że znajdą się na niej również piosenki w języku francuskim. 1 lipca 2011 ukazał się singiel „Elle Me Dit”, który szybko stał się przebojem we Francji, a w teledysku pojawiła się nawet znana ikona kina Fanny Ardant. Potem ukazały sie kolejne single takie jak „Make You Happy” i „Celebrate” z udziałem Pharrella Williamsa.

W jednym z wywiadów Mika przyznał, że przez półtora roku nie napisał żadnej piosenki. Że miał jakiś rodzaj blokady, która uniemożliwiała mu tworzenie.  Dopiero kiedy zakochał się, nagle pojawiła się pierwsza piosenka: „Origin of Love”.  Jak twierdzi, kiedy jest nieszczęśliwy, pisze okropne piosenki. Ale kiedy się zakocha, pisze dobre piosenki.  Mika spakował walizki i wyjechał do Kanady do Montrealu, aby współpracować z Nickiem Littlemore’em.  Kolejne siedem miesięcy poświęcił pracy nad nowym materiałem.  Potem przeniósł się do Miami, gdzie kontynuował pracę nad „Origin of Love”.

W październiku 2012 można było już kupić trzeci album Miki „Origin of Love”. Płyta ukazała się również w wersji DeLux, gdzie na drugim krążku można posłuchać czterech piosenek w języku francuskim: „Karen”, „L’Amour Dans Le Mauvais Temps”, „Le Soleil Mal Lune” i „Elle Me Dit”.

To właśnie po wydaniu „Origin of Love” Mika po raz pierwszy oficjalnie potwierdził swoją orientację seksualną. W wywiadzie dla „Instinct Magazine” Mika powiedział: „Jeśli zapytacie mnie, czy jestem gejem, powiem, że tak. Jeśli zapytacie, czy moje piosenki mówią o mojej relacji z mężczyzną, powiem, że tak. Dzięki mojej muzyce znalazłem siły, aby pogodzić się z moją seksualnością. Aby wyjść poza kontekst moich piosenek. To jest moje prawdziwe życie”. 

Oczywiście za płytą ruszyła światowa trasa koncertowa.

W kwietniu 2013 roku Mika ogłosił, że zostanie jurorem we włoskiej edycji programu X-Factor. W ten sposób został on pierwszym międzynarodowym jurorem tego programu.

Mika biegle mówi po angielsku, francusku i hiszpańsku. Uczył się również mandaryńskiego, ale uważa, że bardzo źle się nim posługuje, w przeciwieństwie do swoich starszych sióstr, które studiowały artystyczne kierunki w Chinach. Na dwa miesiące przed rozpoczęciem nagrywania programu Mika intensywnie uczył się włoskiego (jeszcze będąc w trasie koncertowej Mika zabrał ze sobą włoską nauczycielkę, która wymuszała na nim posługiwanie się włoskim). Potem już bardzo szybko opanował tez język. Świetnie sobie radził i wystąpił w trzech edycjach X-Factora.

Mika w ostrej dyskusji z włoskimi jurorami X Factor.

.

Jeszcze pod koniec roku 2013 zaczął nagrywanie odcinków francuskiej wersji The Voice La Plus Belle Voix, które zostały wyemitowane w 2014. Przez kolejne lata kontynuował swoją przygodę z The Voice, gdzie stał się chyba najbardziej lubianym trenerem. Obecnie (koniec roku 2018), Mika nagrywa odcinki, które będą emitowane w roku 2019.

Mika jako trener we francuskiej wersji The Voice ze swoim podopiecznym MB14
(który wygrał w sezonie 2016).

.

Kolejny, czwarty już album ukazał się w czerwcu 2015 roku i nosił tytuł „No Place in Heaven„. W listopadzie 2015 ukazała się wersja DeLux zawierająca dodatkową płytę z nagranymi z 
L’Orchestre Symphonique De Montreal z aranżacjami piosenek w stylu muzyki klasycznej. Można ją było kupić we Francji, Kanadzie i Włoszech. 

Kolejna długa trasa koncertowa: Chiny, Korea Południowa, Japonia, Stany Zjednoczone i oczywiście Europa. 19 lipca 2015 koncert w Ostrawie w Republice Czech. Niestety na liście nie znalazła się Polska.

Dekorację do trasy koncertowej wykonało Studio Job z Belgii. Scenografia to fantazja łącząca różnorodne elementy; od dymiących kominów, przez tonącego Tytanica do olbrzymiego rekina pojawiającego się z morskich otchłani. Job Smeets – właściciel firmy – rozrysował wszystko na papierze w kuchni londyńskiego domu Miki. 

27 maja 2016. Po zamachach terrorystycznych w Paryżu w 2015, Mika postanowił zorganizować specjalny koncert dedykowany miastu, które znał od najmłodszych lat i które kocha do dziś. Miała to być jego „deklaracja miłości” do Paryża. Wydarzenie, które nazwano „Paris je t’aime” (Mika Love Paris)  otrzymało spektakularną oprawę scenograficzną i odbyło się w hali AccorHotels Arena Bercy przy 15 tysięcznej widowni. Koncert został w całości sfilmowany i tego samego roku wydany na płycie DVD. Tuż przed tym, 21 października 2016 koncert można było obejrzeć na dużym ekranie w wielu kinach Francji.

Rok 2016 to rok, w którym Mika jest szczególnie aktywny we Włoszech. Zostaje zaproszony na Giffoni Film Festival dla dzieci i młodzieży. Festiwal ten organizowany jest od roku 1971. Tysiące młodych ludzi z wielu krajów świata przyjeżdża do niewielkiego miasteczka Giffoni Valle Piana aby oglądać wybrane filmy, uczyć się technik filmowych, jak również ocenia filmy i daje im nagrody. Jest to również wspaniałe miejsce spotkań z reżyserami, scenarzystami, aktorami.

Mika właśnie w tamtym okresie nagrał piosenkę i teledysk „Beautiful Disaster” z bardzo popularnym we Włoszech raperem Fedezem. Który również był jurorem w X Factor. Piosenka Miki „Hurts” została wykorzystana w filmie „Un Bacio”, który był prezentowany na festiwalu, a który opowiada o dorastaniu, nietolerancji, homofobii.  Mika spotkał się z młodymi ludźmi, którzy zadawali mu różne, czasem trudne i osobiste pytania. Mika nigdy nie unikał trudnych tematów i szczerze odpowiadał na pytania. Tym bardzo zjednał sobie młodą publiczność. Zaowocowało to zaproszeniem Miki na festiwal w 2017 roku.

Lata 2016 i 2017 to również nowy projekt, do którego zaproszono Mikę we Włoszech. Autorski program rozrywkowy pod tytułem „Stasera Casa Mika„, czyli „Dziś wieczorem w domu Miki”.

Programy były wyemitowane w porze najlepszej oglądalności w soboty wieczorem na Rai 2. Pięć  ponad dwugodzinnych odcinków wyemitowano 15, 22 i 29 listopada oraz 6 grudnia 2016 i 3 stycznia 2017. Można je obejrzeć na stronie RaiPlay (link poniżej). Program tak bardzo się podobał, że podobną ramówkę zachowano również w roku 2017.

https://www.raiplay.it/programmi/staseracasamika/stagione2016/puntate

Program zrodził się z pomysłu Miki i został opracowany we współpracy z Ivanem Cotroneo, Tizianą Martinengo i Giulio Mazzoleni, którzy są współautorami, a reżyserem jest Fabio Calvi.

W programie tym Mika otwiera drzwi swojego idealnego domu, w którym przyjmuje gości, włoskich i międzynarodowych, wykonuje swoje piosenki, śpiewa piosenki razem ze swymi gośćmi, rozmawia z nimi, odgrywa śmieszne scenki.  Są też nagrane wcześniej sekwencje, kiedy Mika wciela się postać włoskiego taksówkarza. Ukryte w taksówce kamery i mikrofony nagrywają rozmowy Miki z pasażerami. Jedne są śmieszne inne pełne wzruszeń. Mika opowiada również historie kryjące się za jego własnymi piosenkami. Teksty jego piosenek powstają na bazie historii, które usłyszał lub sytuacji, które dotyczyły go osobiście. I trzeba przyznać, że jego sposób opowiadania historii potrafi wzruszyć do łez. Mika również wyrusza na spotkanie z młodymi utalentowanymi muzycznie ludźmi, aby potem zaprosić ich do studia na wspólny występ. W jednym z odcinków Mika trafia nawet do więzienia, w którym stworzono chór. Bardzo wzruszająca scena, kiedy Mika śpiewa wraz z więźniami. Oczywiście ten występ nie mógł odbyć się w studio.

Mika śpiewa z chórem więziennym z Bolonii.

W ścieżce dźwiękowej pierwszej edycji „Stasera Casa Mika” wykorzytano jego piosenkę  „Boum Boum Boum” z albumu „No Place in Heaven”; w drugim sezonie Mika nagrał singiel specjalnie napisany dla programu  pod tytułem  „It’s My House”. W programie wystąpiły takie sławy jak Kylie Minogue, LP, Sting, Rita Pavone, Monica Bellucci, Eros Ramazotti i wielu innych.

W obu sezonach Mika nosił garnitury specjalnie dla niego zaprojektowane i uszyte przez Maison Valentino, którego dyrektorem jest przyjaciel Miki Pierpaolo Piccioli. A buty, jak już od wielu wielu lat projektował jego stary przyjaciel Christian Louboutin. 

We wrześniu 2017 roku w Berlinie rozdano nagrody Rose d’Or – to międzynarodowe nagrody dla telewizyjnych programów, seriali, filmów itp.. „Stasera Casa Mika” został uznany za najlepszy program rozrywkowy. Mika osobiście odebrał nagrodę.

Mika odbiera nagrodę za najlepszy program rozrywkowy.
.

Jesienią 2017 roku wyemitowane zostają 4 odcinki „Stasera Casa Mika” część 2. Daty to: 31 października, 7, 14 i 21 listopada 2017. Można je obejrzeć na stronie RaiPlay.

https://www.raiplay.it/programmi/staseracasamika/stagione2017/puntate

Na przełomie 2017 i 2018 Mika wynajmuje dom w Toskanii i urządza w nim studio nagrań. Teraz może nagrywać nowe utwory kiedy tylko zapragnie. Co jakiś czas umieszcza na Instagramie krótkie filmiki z sesji nagraniowych.

10 stycznia 2018 Mika zostaje zaproszony do Urzędu Miasta Florencja, gdzie burmistrz 
Dario Nardella wręcza mu symboliczne klucze do miasta. Mika zostaje honorowym obywatelem Florencji i uznany jest również ambasadorem kultury na świecie.

Wiosna 2018 to kontynuacja pracy jako juror w The Voice we Francji. 

Zaraz potem 2 czerwca 2018 Mika daje specjalny koncert na stadionie Stade de France. Koncert jest o tyle szczególny, że odbywa się tuż po finałowym meczu rugby Top14, gdzie na trybunach ogląda go około 80 tysięcy kibiców.  Występ jest transmitowany bezpośrednio przez Canal+ i France3. Specjalnie na to wydarzenie powstała przepiękna scena w kształcie serca ze skrzydłami (ten symbol jest już właściwie jak logo Miki, które on sam często rysuje przy swoim autografie). Mice towarzyszy również męska grupa tancerzy i grupa dziewczęca. Koncert trwa 26 minut i jest niesamowitym spektaklem typu „światło i dźwięk”.  Piosenka „Underwater” z udziałem widzów i ich telefonów komórkowych należy do jednych z najciekawszych ujęć. Poniżej można obejrzeć występ w całości.

Jesień 2018 to nagrania ósmej edycji francuskiego wydania The Voice. Mika bierze udział w programie telewizji francuskiej „Suite Perentale”, w którym opowiada o przemocy w szkole (patrz zakładka „Działalność społeczna”). Zostaje również zaproszony do włoskiego programu Firenze Wired Next Fest oraz do Vanity Fair Italy Story. W tym ostatnim znani ludzie ze świata filmu i muzyki opowiadają ciekawe historie ze swojego życia. Mika przygotował dwa rozdziały z książki, którą stara się napisać już od kilku lat, a na którą fani czekają z coraz większą niecierpliwością. Oba rozdziały opowiadały o wakacjach spędzanych we Włoszech, kiedy Mika miał 13-14 lat.  Całość zatytułował przewrotnie: „Nienawidzę Włoch!”. 

Mika nagrał również dwie sesje do programu „The Art of Song” dla BBC Radio 2, które zostały wyemitowane 26 grudnia 2018 i 1 stycznia 2019.  Poniżej link do podcastów z programu.

https://www.bbc.co.uk/programmes/b076w4ks/episodes/guide

4 stycznia 2019 na platformach muzycznych (jak Spotify czy Apple Music) ukazuje się piosenka „Sound of an Orchestra”, którą Mika napisał specjalnie do włoskiego serialu Ivana Cotroneo „La Compagnia del Cigno”. Piosenka otwiera każdy odcinek serii, a Mika zagrał małą rolę w jednym z nich. Serial opowiada perypetie siedmiorga młodych ludzi, uczących się w konserwatorium muzycznym w Mediolanie. Pierwsze odcinki pobiły rekordy oglądalności w telewizji włoskiej skupiając prawie 6 milionów telewidzów. Pod koniec stycznia 2019 serial ukaże się na płytach DVD.

„Sound of an Orchestra” – teledysk zrobiony z Instagram Stories przesłanych przez Mikę.

Na przełomie stycznia i lutego 2019 Mika spędził dwa tygodnie w studio nagrań ICP w Brukseli, gdzie nagrał ścieżki dźwiękowe do 15 piosenek. Ciąg dalszy produkcji odbędzie się w USA, Holandii i Belgii.

15 maja 2019 Mika zamieścił na Instagramie informację, która ni mniej ni więcej zapowiadała rozpoczęcie promocji nowego albumu. Z jednej strony 18 maja rozpoczną się transmisje The Voice na żywo, a z drugiej strony pojawiają się informacje o wydarzeniach, w których Mika weźmie udział: w Nimes, Bordeaux we Francji, w Weronie i Palermo we Włoszech. Mika obiecał zamieszczać systematycznie informacje na Instagramie. Aby na bieżąco śledzić koncerty Miki, zapraszam do zakładki „KALENDARZ”.

Na 31 maja 2019 Mika zapowiedział wydanie pierwszego singla z nowego albumu. Piosenka nosi tytuł „Ice Cream”. Mika zaprezentował ją na scenie po raz pierwszy na festiwalu „La chanson de l’Annee” w Nimes. Zapowiada się hit na lato: lody, lody…ale również ta romantyczna dwuznaczność, jaką znamy już z „Lollipop” czy „Boum Boum Boum: 🙂

Fani organizują akcję wrzucania na Instagram i Twitter zdjęć z hashtagiem #icecream

Mikapopolsku.com zamieścił ich już kilka.

Mika dużo udziela się w media społecznościowych, zwłaszcza na Instagramie. Po raz pierwszy od bardzo dawna zamieścił swoje zdjęcie z Andy’m. Okazuje się, że razem pracują na promocją albumu.

Moi, Andy et Paris ❤
My partner Andy and I. Every morning starts with coffee and brainstorm.
Instagram 22/05/2019

31 maja 2019 ukazuje się pierwszy singiel z piosenką „Ice Cream”. A właściwie dzień wcześniej włoska stacja Radio DeeJay prezentuje ją i zaprasza Mikę do studia.

Piosenka ukazuje się również w wersji video na Youtube. Mika jest obecny w stacjach radiowych we Włoszech i Francji.

W ciągu dnia Mika również ogłasza daty trasy koncertowej „Revelation Tour”. Patrz zakładka „Kalendarz”.

Reprezentantka ekipy Miki – Whitney – wygrywa program The Voice 2019! Mika zostaje ogłoszony najlepszym trenerem ósmej edycji. Wszystkim pozostanie na długo w pamięci wspólny występ Miki i Whitney w piosence Birdy „Skinny Love”.

Mika i Whitney – zwyciężczyni ósmej edycji The Voice.

Przez cały czerwiec 2019 Mika bierze udział w festiwalach muzycznych we Francji i we Włoszech. Promocja singla „Ice Cream” odbywa się również w stacjach radiowych obu krajów.

31 maja 2019 ruszyła sprzedaż biletów na „Revelation Tour”. Już po kilku dniach sprzedano wszystkie bilety na koncert w Londynie i w Utrechcie. Pozostałe koncerty również cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Na 22 grudnia zaplanowany jest wielki koncert w Bercy w Paryżu.

28 czerwca 2019 ukaże się singiel Jack’a Savoretti pod tytułem „Love and Youth”, nagrany w duecie z Miką.

6 lipca 2019 Mika zaskoczył fanów „tajnym” koncertem zorganizowanym w jego mieszkaniu w Mediolanie przez Sofarsounds. Sofarsounds organizuje na całym świecie mini-koncerty młodych i nieznanych wykonawców w prywatnych mieszkaniach, antykwariatach, na dachach budynków itd. Tym razem postanowiono zrobić koncert z „gwiazdą”. 30 zaproszonych osób do ostatniej chwili nie wiedziało, w czyim mieszkaniu są i kto wystąpi. Mika zaśpiewał kilka starych piosenek ale również kilka z najnowszego albumu „My Name Is Michael Holbrook”.

9 lipca 2019 Mika ogłosił trasę „Tiny Love Tiny Tour” obejmującą 5 miast w Ameryce: Nowy York, San Francisco, Los Angeles w USA oraz Montreal w Kanadzie (dwa koncerty) i Mexico City w Meksyku. Początek 13 września, koniec w Meksyku 24 września 2019.

Mika poprosił znanego specjalistę od miksowania muzyki Michael’a Brauer’a o pomoc w finalnym dopracowaniu nowego albumu. W tym celu poleciał w lipcu 2019 na kilka dni do Nowego Jorku.

25 lipca 2019 Mika wystąpił jako gość w koncercie charytatywnym „Ali di liberta” w Teatro del Silenzio w Lajtico, organizowanym corocznie przez Andrea Bocelli’ego. Mika miał zaszczyt zaśpiewać razem z mistrzem pieśń „Ali di liberta”. Poza tym zaśpiewał również „Happy Ending” z udziałem Idy Falk Winland i Maxem Taylorem oraz po raz pierwszy wykonał nową piosenkę „Tiny Love”. Poniżej fragment występu Miki.

16 sierpnia 2019- premiera piosenki „Tiny Love” na wszystkich platformach muzycznych. O godzinie 17:00 – premiera teledysku do piosenki. W ciągu jednej doby osiągnęła ponad 180’000 odsłon na YouTube!

Pod koniec sierpnia 2019 Mika i jego zespół przeprowadzali próby nowych piosenek na trasę koncertową „Tiny Love Tiny Tour”, która rozpocznie się 12 września. Wynajęli w tym celu studio „Music Tribe” w Toskanii. Mika przedstawił skład zespołu. Są to: Tim Van der Kuil – gitara, Max Taylor – gitara basowa, Wouter Van Tornhout – perkusja i Mitch Yoshida – klawisze.

30 sierpnia 2019 ukazała się piosenka „Danser entre hommes” nagrana z Doriand’em i Philippe Katerine.

Na początku września 2019 TF1 ogłosiła nowy skład trenerów do programu The Voice. Postanowiono wymienić cały skład. Tak więc, Mika nie wystąpi w kolejnej edycji programu. Biorąc pod uwagę przygotowania do wydania albumu „My Name Is Michael Holbrook” i do trasy koncertowej, to chyba najlepsze rozwiązanie.

6 września 2019 ukazuje się kolejny singiel z oczekiwanej płyty. Jest to „Sanremo”.

12 września 2019 rusza trasa koncertowa „Tiny Love Tiny Tour”. Dwa pierwsze koncerty odbywają sie w Nowym Jorku w sali Brooklyn Steel. Koncert z 13 września jest filmowany i ma ukazać się na płycie.

13 września 2019 ukazuje się czwarty singiel z nowej płyty: „Dear Jealousy”.

20 września 2019 ukazuje się piąty singiel „Tomorrow”.

4 października 2019. Ukazuje się piąty album Miki „My Name Is Michael Holbrook”. Po czterech latach możemy posłuchać trzynastu nowych utworów (patrz zakładka https://mikapopolsku.com/wydane-plyty/ )

Tego samego dnia na YouTube opublikowany zostaje film do piosenki „Sanremo, nakręcony w pełni jak prawdziwy film – na taśmie filmowej.

Sanremo

10 listopada 2019. Londyn, Shepherd’s Bush Empire. Pierwszy koncert „Revelation Tour”. Fantastyczna atmosfera. Mika w pełnej formie. Fani bardzo aktywni. Dużo wzruszających momentów. Ze względu na to, że venue nie jest duże (około 2’000 miejsc) Mika wystąpił bez nowej scenografii. Kolejny koncert 15 listopada w Pau we Francji już z pełnym wyposażeniem.

Mikapopolsku.com był organizatorem „fan action” ze świecącymi serduszkami w trakcie piosenki „Tiny Love”. Fani z MFC pomogli w wycinaniu 2’000 serduszek z kolorowego papieru, które rozdaliśmy widowni. Szeroki uśmiech na twarzy Miki jest dla mnie największą nagrodą)

Fan action – kolorowe serca w trakcie piosenki „Tiny Love”

Mikapopolsku.com był organizatorem dwóch fan actions w Lille. Przygotowaliśmy pompony z bibuły do piosenki „Platform Balerinas” oraz papierowe gołębie origami do piosenki „Paloma”.

Wiele koncertów z Revelation Tour zostało w całości wyprzedane. Yasmine tworzy ilustracje charakteryzujące miasto, w którym sprzedano wszystkie bilety.

Kolejne daty zostają dodane do Revelation Tour: Nowa Kaledonia (20/02/2020), Nowa Zelandia (22/02/2020), Australia (24-27/02/2020) , Japonia (02/03/2020) i Korea Południowa (05/03/2020).

Na początku stycznia 2020 Mika ogłosił kolejne daty: drugi koncert w Korei Południowej 04/03/2020 i festiwal Coachella w USA .

Trzy nowe koncerty w Kanadzie:13, 15, 16 maja 2020 Toronto, Montreal, Quebec.

https://www.instagram.com/p/B7WB2YaFVeq/

Ale to był dopiero początek. 21 stycznia 2020 ogłoszonych zostaje 15 kolejnych dat w kwietniu i w maju na koncerty w Stanach Zjednoczonych!

Kolejne daty: Brazylia, Sao Paulo 2, 4 kwietnia 2020; Rio de Janeiro – 5 kwietnia 2020.

W lipcu 2020 Mika weźmie udział w wielu festiwalach muzycznych we Francji.

31 stycznia 2020 ukazuje się płyta audio z koncertu w Nowym Jorku „MIKA Live From Brooklyn Steel”.

Mikapopolsku.com był organizatorem kolejnych „fan actions”. Tym razem był to koncert w Strasburgu. Ostatni koncert w Europie przed wylotem Miki na Antypody. Walentynki. Przygotowaliśmy ręcznie robione z bibuły kolorowe kwiaty, serca z papieru (takie same jak na pierwszym koncercie w Londynie), balony, kartki z napisem „dziękuję” w różnych językach. Wideo z Twittera, nagrane przez Mae:

Trasa koncertowa w Nowej Kaledonii, Nowej Zelandii i Australii była wielkim sukcesem.

Jednak ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa odwołano koncerty w Chinach, Korei Południowej i Japonii.

13 marca 2020 Mika ogłosił, że ze względu na sytuację światową związaną z rozprzestrzenianiem się COVID-19 cała trasa w Ameryce Północnej i Południowej zostaje zawieszona.

W związku z zamykaniem granic przez kolejne państwa (m. in. przez Stany Zjednoczone), Mika postanowił przenieść się do Grecji, gdzie zamieszkał w ateńskim mieszkaniu Andy’ego. Stany Zjednoczone pozwoliły wjechać do kraju tylko obywatelom amerykańskim (Mika ma amerykański paszport). Jednak Andy nie mógłby lecieć z Miką na Florydę. Prawie cała rodzina Miki przebywa we Francji.

3 kwietnia Mika napisał na Instagramie, że wielu członków jego rodziny ma koronawirusa, a jego mama trafiła do szpitala. Po kilku dniach, kiedy jej stan się unormował, udało się ją zabrać do dalszego leczenia w domu.

3 czerwca 2020 Mika opublikował kilka slajdów na temat sytuacji w USA protesty przeciw rasizmowi i brutalności policji. Czarnoskóry George Floyd zmarł na ulicy po brutalnym zatrzymaniu przez policję. Była to kolejna czarnoskóra ofiara. W całych Stanach Zjednoczonych ludzie wyszli na ulicę by protestować przeciwko rasizmowi i brutalności policji.

Mika napisał:

„To, co wydarzyło się w ostatnich tygodniach, podkreśla powagę sytuacji i pilną potrzebę walki z radykalną dyskryminacją panującą w tak wielu sektorach społeczeństwa i polityki. Jest to pilny temat dla nas wszystkich, który wymaga od nas świadomości, zaangażowania i działania. Dla mnie zaczyna się to od wykorzystania mojej platformy w najlepszy możliwy sposób do wspierania walki o równość rasową. To czas, kiedy trzeba słuchać, zastanawiać się i współpracować, aby wprowadzić pozytywne zmiany”.

9 czerwca 2020 produkcja programu X Factor Italia ogłosiła skład jury na sezon 2020.

Emma Marone, Manuel Agnelli, Manuelito znany jako Hell Raton i MIKA.

Aktualne wiadomości o programie znajdziecie w zakładce „X Factor Italia 2020”

X FACTOR ITALIA 2020

30 czerwca 2020 cała czwórka spotkała się w Rzymie na drinku. A tydzień później, 6 lipca 2020 rozpoczęły się nagrania z przesłuchań pierwszych kandydatów.

9 lipca cała ekipa udała się do Muzeum Watykańskiego. Mika odwiedził je po raz pierwszy i był zachwycony.

4 sierpnia 2020 dwa potężne wybuchy zniszczyły połowę miasta Bejrut – stolicę Libanu. Mika zawsze podkreśla swoje libańskie korzenie. Tam się urodził. Jego mama pochodzi z rodziny syryjsko-libańskiej. Liban targany wojną domową, korupcją i inflacją został dotknięty kolejnym nieszczęściem. Zginęło ponad 200 osób, tysiące zostały ranne, a setki tysięcy straciło dach nad głową. 9 sierpnia 2020 Mika zamieścił w mediach społecznościowych swój otwarty list wyrażający jego miłość do tego kraju, do tego miasta. List ukazał się w wersji angielskiej i francuskiej. Ale Mika nagrał również wersję włoską, która jako wideo ukazała się we włoskiej stacji telewizyjnej Sky/tg24.

19 sierpnia 2020 Mika organizuje wielki koncert charytatywny. Ze względu na pandemię będzie on emitowany na żywo na YouTube. Bilety w cenie 10 EUR, 10 USD, 10 GBP pozwolą na otrzymanie linku do strony i oglądania koncertu na całym świecie. Cały dochód będzie przeznaczony na pomoc Libanowi.

Równocześnie Mika organizuje zbiórkę pieniędzy na GoFunMe.com . Fundusz zostanie podzielony między dwie organizacje humanitarne: Red Cross Lebanon oraz Save The Children Lebanon.

28 sierpnia 2020 Mika prezentuje dwie nowe piosenki. Francuską „Le Coeur Holiday” nagraną w duecie z Soprano. Oraz włoski cover piosenki Mango z 1987 roku „Bella d’estate” w duecie z Michele Bravi.

10 września 2020 premiera wideo do piosenki „Le Coeur Holiday”. Jest to film rysunkowy wyprodukowany przez włoską firmę Movimenti Production.

11 września 2020 premiera piosenki zaśpiewanej w duecie z meksykańską piosenkarką Danna Paola. Po piosenkach w języku francuskim, włoskim pora na produkcję po hiszpańsku. A właściwie po angielsku i hiszpańsku. Do piosenki powstał również teledysk opublikowany kilka dni później.

17 września 2020 włoska telewizja Sky wyemitowała pierwszy odcinek X Factor. Trzy pierwsze odcinki nagrane w lipcu i sierpniu wyłoniły kandydatów do dalszych etapów programu. 29 października rozpoczęły się odcinki na żywo. Mika dostał grupę „Over” czyli kandydatów od 25 lat wzwyż. Ada Mari, N.A.I.p. oraz Vergo przeszli do ścisłej konkurencji z grupami Emmy Marrone, Manuela Agneli oraz Hell Rattona.

19 września 2020 – wirtualny koncert „I Love Beirut” na YouTube oraz na francuskich platformach kablowych.

30 września 2020 Mika ogłosił rezultat zbiórki pieniędzy dla Bejrutu. Zebrano 1 milion EUR (po odjęciu kosztów).

10 października 2020 koncert „I Love Beirut” został wyemitowany w telewizji libańskiej.

11 października 2020 koncert „I Love Beirut” został wyemitowany we włoskiej stacji SKY.

16 października 2020 został wyemitowany w kanadyjskiej stacji TVA. Pieniądze z praw autorskich zostały przekazane do dwóch organizacji wskazanych przez Mikę (Czerwony Krzyż w Libanie oraz Save The Children Lebanon).

10 grudnia 2020 zakończył się X Factor 2020 Italia. Z grupy Miki do finału przeszedł N.A.I.P. Program wygrała Casadilego z drużyny Manuelito.

Wszystkie odcinki programu oraz komentarze, zdjęcia i filmiki znajdziecie w zakładce poświęconej X Factor 2020.

X FACTOR ITALIA 2020

Zaraz po zakończeniu programu Mika poleciał do Paryża, gdzie trwały przygotowania do nagrań programu sylwestrowego, wyemitowanego w France 2 oraz TV5 Monde wieczorem 31 grudnia 2020. Mika przygotował również oprawę muzyczną do pokazu fajerwerków o północy.

W programie, nagrywanym w pałacu wersalskim, wystąpiły gwiazdy muzyki francuskiej.

W tym samym czasie Mika przekazał fanclubowi zaproszenia na nagrania w dniu 16 grudnia 2020. Okazało się, że chodziło o koncert symfoniczny wykonany w Opera de Versailles. Wśród gości zaproszonych na scenę byli między innymi: polski śpiewak operowy Jakub Józef Orliński, wiolonczelista Gauthier Capucon, gitarzysta klasyczny Thibaut Garcia czy chór 100 Voices of Gospel oraz Max, Tim i Ida Falk Winland.

Oto setlista z tego nagrania. Koncert będzie pokazany w telewizji francuskiej w lutym 2021.

O koncercie możecie przeczytać na blogu Niny z Finlandii (Mikagigs). Oto link.

https://www.mikagigs.com/versailles-royal-opera?fbclid=IwAR3MeLhNpJRnLMFaiNOrOLyXkDjy3P9y6mlov-wNphT9idB05SjLbU9GIKA

23 grudnia 2020 Mika zagrał kameralny koncert świąteczny dla dzieci z paryskiego szpitala Institut Curie. Mika zaśpiewał kilka znanych piosenek świątecznych jak „Santa Claus is Coming To Town”, „Let It Snow” czy „We Wish You A Merry Christmas”. I kilka swoich piosenek jak „Lollipop”, „Relax” czy „Popular Song”. Towarzyszyło mu pięć osób z chóru 100 Voices of Gospel.

31 grudnia 2020 wyemitowano program sylwestrowy z udziałem gwiazd muzyki francuskiej. Mika otworzył go kompilacją trzech swoich utworów „Grace Kelly”, „Relax” oraz „Love Today”. A na koniec, o północy odbył się pokaz fajerwerków do których oprawę muzyczną stworzył Mika. Wśród utworów znalazły się „Tiny Love Reprise” z głosem mamy Miki oraz „Stardust” w wersji z Chiarą Galiazzo. Mika zamieścił cały pokaz na swoim Instagramie.

10 stycznia 2021 Ambasada Libanu w Paryżu ogłosiła, Mika został uhonorowany srebrnym Orderem Zasługi, przyznanym mu przez Prezydenta Libanu.

5 lutego 2021 France 5 wyemitowała koncert nagrany 16 grudnia 2020 w Opera Royal de Versailles. Wcześniej 3 lutego kanał Culturebox pokazał ten koncert dla abonentów telewizji kablowej. Wśród gości zaproszonych na scenę byli między innymi: polski śpiewak operowy Jakub Józef Orliński, wiolonczelista Gauthier Capucon, gitarzysta klasyczny Thibaut Garcia czy chór 100 Voices of Gospel oraz Max, Tim i Ida Falk Winland.

https://drive.google.com/file/d/132jp2rGhbxVqFs7d83CPvd7oiAC8hJ9L/view?usp=sharing

Od 19 lutego 2021 koncert w Wersalu jest dostępny na Spotify.

4 lutego 2021 w Le Parisien ukazał się krótki wywiad z Miką, w którym poinformował on o śmierci swojej mamy Mary Joan (Joannie) Penniman, która od kilku lat zmagała się z rakiem mózgu. Koncert w Wersalu był ostatnim występem, który obejrzała…

Mika opuścił Paryż i udał się do Aten, gdzie zajął się tworzeniem nowej muzyki i innymi projektami.

3 marca 2021 w całym Paryżu pojawiły się wielkie afisze-plakaty będące efektem projektu „Mika redonne des couleurs a Paris” (Mika przywraca kolory Paryżowi).

Mika napisał na Twitterze:

„Nowy projekt artystyczny za kilka dni na ulicach Paryża! Zainspirowany spacerem po mieście pod koniec grudnia i widokiem plakatów do odwołanych premier filmowych, teatralnych i wystaw, pomyślałem, że wspaniale byłoby zastąpić je grafiką i kolorem! Z pomocą JCDecaux_France, Musee d’Arts Decoratifs de Paris oraz merostwa Paryża udało nam się pozyskać tysiące tablic reklamowych, które od najbliższej środy staną się olbrzymią galerią z 10 oryginalnymi dziełami sztuki wykonanymi przeze mnie dziewięciu i międzynarodowych artystów i ilustratorów pracujących w Paryżu, wnoszących kolory i emocje na ulice”.

Poniżej prace Miki i dziewięciu artystów mieszkających w Paryżu pochodzących z różnych krajów i kultur.

Mika zamieścił krótki reportaż z wieszania dwóch pierwszych plakatów na Champs Elysees.

w połowie marca 2021 Mika poleciał do Kanady, aby wziąć udział w programie Star Academie jako dyrektor artystyczny. Jego zadaniem było przygotowanie dwóch (wcześniej planowano cztery) występów w niedziele 28 marca i 4 kwietnia. Najpierw jednak musiał przejść 15-dniową kwarantannę. Odizolowany w domku w kanadyjskim lesie.

Wszystko na temat Star Academie znajdziecie w speacjanej zakładce.

Mika również przeprowadził dwa spotkania ze studentami Akademii, w której przekazywał im swoją wiedzę o sposobienie śpiewania a także ruchu scenicznego i interpretacji piosenek.

Krótkie podsumowanie całości znajdziecie w poniżej zamieszczonym wpisie z Instagramu.

27 kwietnia 2021 Mika oficjalnie ogłosił daty dwóch koncertów symfonicznych w Philharmonie de Paris:

23 i 24 października 2021. Przedsprzedaż biletów od 17 maja dla właścicieli abonamentu filharmonii, a dla otwartej widowni od 8 czerwca.

Część biletów została zarezerwowana specjalnie dla członków Mika Fan Club.

Praktycznie przez cały maj 2021 Mika przebywał we Włoszech. Spędził kilka dni w Wenecji gdzie otwarto kolejne Biennale Architektury. Jego brat Fortune był jednym z uczestników.

1 czerwca 2021 podano oficjalny skład jury do X Factor 2021. Będzie on dokładnie taki sam jak w 2020:

Mika, Emma Marrone, Manuelito oraz Manuel Agneli.

Jednak formuła programu ulegnie zmianie. Nie będzie już podziału według płci lub wieku. Wszyscy kandydaci będą oceniani tylko pod kątem swojego talentu.

2 czerwca 2021 Mika zapowiedział projekt związany z miesiącem Pride. Chodzi o dzielenie się swoją ulubioną muzyką. Powstał hashtag #Soundtrackofempathy

24 czerwca 2021 będziemy mogli obejrzeć koncert przygotowany przez Mikę i jego team.

Cały koncert można obejrzeć na YouTube.

11 września 2021 francuska stacja telewizyjna TF1 wyemitowała pierwszy odcinek The Voice All Stars.

Więcej szczegółów w zakładce:

16 września telewizja włoska Sky Uno wyemitowała pierwszy odcinek X Factor.

Więcej szczegółów w zakładce:

23 i 24 października 2021 Mika dał dwa koncerty symfoniczne w Philharmonie de Paris. Pierwszy koncert został nagrany przez telewizję francuską. Będzie dostępny również na stronie Philharmonie de Paris.

14 grudnia 2021 Mika oficjalnie ogłosił trasę koncertową „For The Rite of Spring”. Pierwszy koncert w Bostonie 3 kwietnia 2022. Potem Nowy Jork, Quebec, Montreal, Saguenay, Toronto. Kolejne miasta zostaną podane później. Trasa po Ameryce ma się zakończyć 22 kwietnia 2022. Trasa będzie wspierana przez firmę Indeed.

Potem od czerwca to czas festiwali we Francji. Oraz koncert w Londynie 3 lipca 2022.

2 lutego 2022 w trakcie festiwalu w San Remo oficjalnie ogłoszono nazwiska trójki, która poprowadzi w tym roku międzynarodowy Konkurs Eurovision 2022. Będą to Mika, Laura Pausini oraz Alessandro Cattelan. Dzień nie wybrano przypadkowo: Eorowizja rozpocznie się za równo 100 dni. Tuż przed przekazaniem tej wiadomości Laura Pausini i Mika zaśpieali w duecie piosenkę ABBY „I Have A Dream”.

A kolejnego dnia, 3 lutego 2022 Mika ogłosił nową trasę koncertową po Włoszech. Jej nazwa to „The Magic Piano”. W pięciu włoskich miastach odbędą się po dwa koncerty: jeden w teatrze (kameralny, akustyczny spektakl) a drugi na wielkiej arenie. Te miasta to: Werona, Florencja, Bari, Mediolan i Rzym.

11 lutego 2022 Mika podał dwie brakujące daty dla koncertów w Weronie. Są to 18 i 190 września 2022.

W związku z chorobą Mika musiał przesunąć daty koncertów trasy „For The Rite Of Spring” w Kanadzie. Ostatni koncert odbył się w Saguenay 28 kwietnia 2022. Zaraz potem Mika wrócił do Europy, aby pracować nad przygotowaniem konkursu piosenki Eurovision 2022, do którego Mika również pisał scenariusz.

1 maja po raz pierwszy trójka prowadzących spotkała się na planie w Turynie.

10, 12, 14 maja to 66 konkurs piosenki EUROVISION 2022.

Mika wystąpił jako prowadzący razem z Laurą Pausini i Alessandro Cattelan.

Całość była w języku angielskim i Mika aktywnie uczestniczył w pisaniu scenariusza.

Zapraszam do zakładki dedykowanej temu programowi.

13 maja 2022 ukazuje się singiel „Yo-Yo”, który zapowiada nową płytę w języku angielskim.

Premiera na scenie ma miejsce 14 maja 2022 w czasie finału konkursu EUROVISION 2022.

Mika napisał równolegle piosenki na drugi album tym razem w języku francuskim. Pracuje również na muzyką symfoniczną do francuskiego filmu. Nie znamy jeszcze szczegółów. Prawdopodobnie ta ścieżka dźwiękowa również ukaże się jako album.

Feedback prasy po zakończonym konkursie Eurovision jest bardzo pozytywny. A notowania na listach przebojów znów pną się w górę.

Oto pierwsze wrażenia Miki zaraz po zakończeniu programu.

Pierwsze sceniczne wykonanie piosenki Yo-Yo.

Całość występu na Eurovision 2022.

13 czerwca 2022 Indeen opublikował na YouTube program „Take Pride”. To mini koncert kilku wykonawców ze społeczności LGBTAI+.

Mika rozmawiał z prowadzącym, a także zaśpiewał trzy piosenki: Yo-Yo, Grace Kelly oraz nowy utwór „Who’s Gonna Love Me Now” napisany do filmu „Anything’s Possible” w reżyserii Billy Portera.

Poniżej link do programu. Nowa piosenka zaczyna się w 58 minucie.

16 czerwca 2022 ukazał się utwór Bolero. To piosenka do której tekst napisała Claudia Lahum znana jako Baby K oraz Mika. Mika również śpiewa w duecie z Baby K.

31 sierpnia 2022 Mika ogłosił w mediach smutną wiadomość: trasa koncertowa Magic Piano musi być anulowana. Oficjalną przyczyną podaną we wpisie są duże problemy z produkcją i logistyką.

Udało się utrzymać jedną datę: 19 sierpnia w Arena di Verona. Będzie to koncert pożegnania lata.

19 września 2022 – koncert w Arena di Verona. Niesamowity, niepowtarzalny koncert w jedynym w swoim rodzaju miejscu. Mika zrobił wszystko, aby ten wieczór był niezapomniany. Konfetti, serpentyny, sztuczny śnieg, miliony baniek mydlanych, pianino na widowni…. To był cudowny wieczór!

Relację z wydarzenia możecie przeczytać we wpisie na blogu.

Latem Mika odwiedził kilka miast w Wielkiej Brytanii.

Okazało się, że brytyjska telewizja Channel 4 przygotowuje nowy program „The Piano”. Na początku miał to być dokument o ludziach, którzy przychodzą na dworce kolejowe i grają na ustawionych tam fortepianach. Ostatecznie powstał z tego konkurs, o czym nie wiedzieli uczestnicy programu. Nie wiedzieli, że w trakcie nagrywania są pilnie obserwowani przez Mikę i Lang Langa – pianistę światowej sławy. To oni wybrali finalistów i zaprosili ich do londyńskiej sali Royal Festival Hall. Tam 10 listopada 2022 odbył się finał konkursu.

Mika zorganizował około 50 zaproszeń dla fanów i w ten sposób mogliśmy wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu.

Program będzie wyemitowany na początku roku 2023 w telewizji brytyjskiej i wtedy będziemy mogli powiedzieć cos więcej o uczestnikach.

Mogę natomiast wspomnieć, że w nagraniu wzięli udział również Max oraz Ida 🙂

Po nagraniu Mika znalazł chwilę, że spotkać się z fanami. Przy okazji Deb – administratorka Mika Fan Club – wręczyła mu Yearbook 2021, który przez cały rok przygotowywaliśmy.

Od wiosny 2022 Mika pracował na swoim pierwszym projektem związanym z napisaniem ścieżki dźwiękowej do francuskiego filmu „Zodi et Tehu, freres du desert” (tytuł międzynarodowy „Princes Of The Desert”).

Co jakiś czas zamieszczał zdjęcia i filmiki pokazujące proces twórczy.

Napisać muzykę filmową było wielkim marzeniem Miki od dawna. W jednym z wywiadów wspomniał, że chciał studiować tę dziedzinę w szkole muzycznej. Niestety ze względu na dysleksję, która uniemożliwia mu czytanie nut, nie dostał się na ten kierunek.

Teraz już wiemy, że praca została ukończona i 7 grudnia producent filmu – firma SND Films pokazała zwiastun do filmu, którego premiera odbędzie się we Francji 8 lutego 2023.

20 stycznia 2023 ukazał się nowy singiel. T to duet Mika i Vianney. Piosenka nosi tytuł „Keep It Simple”.

28 stycznia 2023 France 2 wyemitowała koncert charytatywny (nagrany 25 stycznia) z Zenith de Paris Le Gala des Pieces Jaunes. Jest to coroczna akcja zbierania drobnych monet (pieces jaunes) na potrzeby dzieci przebywających w szpitalach. Ambasadorką fundacji jest Brigitte Macron.

Mika zaśpiewał trzy piosenki a także zapowiadał innych artystów, wśród których znaleźli się m. in. Pharell Willimams i K-popowa grupa Blackpink.

W piątek 3 lutego 2023 ukazał się album ze ścieżką dźwiękową do filmu „Zodi et Tehu, freres du desert.

Muzyka dostępna jest na wszystkich platformach muzycznych. Między innymi na YouTube.

15 lutego 2023 brytyjski kanał telewizyjny Channel 4 wyemitował pierwszy z pięciu odcinków programu The Piano. To rodzaj reality show nakręconego na dworcach Londynu, Leeds, Birmingham i Brighton. Amatorzy zostali poproszeni i zagranie na fortepianie ustawionym w publicznym miejscu – na dworcu kolejowym. Program początkowo miał być filmem dokumentalnym o ludziach, którzy korzystają z publicznych fortepianów. W międzyczasie producenci wpadli na pomysł, aby z każdego miasta wybrać po jednej osobie i zaprosić je na specjalny koncert w prestiżowej sali koncertowej Royal Festival Hall w Londynie. Artyści byli „oceniani” z ukrycia (aby nie stresować ich i nie wpływać na ich zachowanie), a na jurorów wybrano Mikę i Lang Langa.

Recenzje po wyemitowaniu pierwszego odcinka były bardzo pozytywne.

Pierwszym pianistą wybranym do finału jest Jay.

CIĄG DALSZY NASTĄPI